Description
SUPERSCAPE premium aluminium 10 inch 12 watt LED bollard grey with top branded LED and high quality LED driver 3K.
| ORDER VALUE | DISCOUNT | COUPON CODE |
|---|---|---|
| Rs 10,000/- TO Rs 49,999/- | 5% | TLK5 |
| Rs 50,000/- TO Rs 74,999/- | 7.5% | TLK7.5 |
| Rs75,000/- TO Rs 99,999/- | 10% | TLK10 |
| Above Rs 1,00,000/- | 12% | TLK12/REQUEST QUOTE |
NOTE: Above schemes are available on a purchase of single order only. In case of multiple order within a time frame of 30 days, cashback will be remitted to your account.Â
Original price was: ₹5,918.00.₹2,959.00Current price is: ₹2,959.00. Inc. GST
![]()

50 in stock
SUPERSCAPE premium aluminium 10 inch 12 watt LED bollard grey with top branded LED and high quality LED driver 3K.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Construction | Aluminium Die Cast |
| Colour Finish | Grey |
| Other Colors/Finish Options | As Per Requirement |
| Length(mm) | xxx |
| Width(mm) | xxx |
| Height(mm) | 254 |
| Lamp Type | LED CREE/ OSRAM/ EDISON |
| Total Wattage (W) | 12W |
| Lamp Included | Yes |
| Transformer Details | high quality LED driver |
| IP RATING | IP65 |
| Color Temperature | 3000K |
| Product Weight(kg) | 2 |
Welcome to The Light Kart. We are committed to processing and delivering your orders as efficiently as possible.
Please read our shipping policy carefully before placing an order.
Once the order is processed, our team will prepare it for dispatch. Orders are generally dispatched within 3 working days from the date processing begins, subject to product availability and order verification.
We ship orders across India through reputed top rated third-party courier and logistics partners. The courier partner selected may vary depending on the delivery location, service availability, package size, and PIN code coverage.
Orders are generally shipped via surface shipping mode, unless otherwise specified.
Estimated transit times exclude order processing and dispatch time (up to 3 working days).
| Region | Estimated Delivery Time |
|---|---|
| North India (Delhi, Haryana, Punjab, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Jammu & Kashmir, Chandigarh) | 4–10 Working Days |
| West India (Gujarat, Maharashtra, Goa, Dadra & Nagar Haveli, Daman & Diu) | 4–10 Working Days |
| Central India (Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand) | 4–10 Working Days |
| East India (West Bengal, Odisha, Bihar) | 4–10 Working Days |
| North-East India (Sikkim, Assam, Meghalaya, Arunachal Pradesh, Mizoram, Tripura, Nagaland, Manipur) | 4–10 Working Days |
| Andaman & Nicobar Islands | 7–10 Working Days |
| Lakshadweep | 7–10 Working Days |
Delivery timelines are indicative only and may vary depending on the delivery destination and courier network.
While we make every effort to ensure timely delivery, The Light Kart shall not be held liable or responsible for delays caused by third-party courier companies or circumstances beyond our reasonable control, including but not limited to:

Reviews
There are no reviews yet.