Description
Black round LED surface seiling light with warm white (yellow) light output. Can be used both indoors and outdoors. Also avalable in white finish.
LEARC black finish 15 watt LED Ceiling Light Surface J1014
LEARC aluminium white finish 6 watt 2 inch diameter 4.8 inch height LED compact hanging Light HL8068










| ORDER VALUE | DISCOUNT | COUPON CODE |
|---|---|---|
| Rs 10,000/- TO Rs 49,999/- | 5% | TLK5 |
| Rs 50,000/- TO Rs 74,999/- | 7.5% | TLK7.5 |
| Rs75,000/- TO Rs 99,999/- | 10% | TLK10 |
| Above Rs 1,00,000/- | 12% | TLK12/REQUEST QUOTE |
NOTE: Above schemes are available on a purchase of single order only. In case of multiple order within a time frame of 30 days, cashback will be remitted to your account.
₹1,322.00 Original price was: ₹1,322.00.₹661.00Current price is: ₹661.00. Inc. GST
![]()

Black round LED surface seiling light with warm white (yellow) light output. Can be used both indoors and outdoors. Also avalable in white finish.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Construction | Aluminium Die Cast |
| Colour Finish | Black |
| Other Colors/Finish Options | White |
| Length(mm) | 141 |
| Width(mm) | 141 |
| Height(mm) | 32 |
| Lamp Type | LED |
| Total Wattage (W) | 12W |
| Transformer Details | inbuilt high quality LED driver |
| Color Temperature | 3000K- 4000K-6500K |
| Lumens | 1100 Lumens |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 100 degree |
| Product Weight(Kg) | 0.4 |
Welcome to The Light Kart. We are committed to processing and delivering your orders as efficiently as possible.
Please read our shipping policy carefully before placing an order.
Once the order is processed, our team will prepare it for dispatch. Orders are generally dispatched within 3 working days from the date processing begins, subject to product availability and order verification.
Estimated transit times exclude order processing and dispatch time (up to 3 working days).
| Region | Estimated Delivery Time |
|---|---|
| North India (Delhi, Haryana, Punjab, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Jammu & Kashmir, Chandigarh) | 4–10 Working Days |
| West India (Gujarat, Maharashtra, Goa, Dadra & Nagar Haveli, Daman & Diu) | 4–10 Working Days |
| Central India (Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand) | 4–10 Working Days |
| East India (West Bengal, Odisha, Bihar) | 4–10 Working Days |
| North-East India (Sikkim, Assam, Meghalaya, Arunachal Pradesh, Mizoram, Tripura, Nagaland, Manipur) | 4–10 Working Days |
| Andaman & Nicobar Islands | 7–10 Working Days |
| Lakshadweep | 7–10 Working Days |
Delivery timelines are indicative only and may vary depending on the delivery destination and courier network.
While we make every effort to ensure timely delivery, The Light Kart shall not be held liable or responsible for delays caused by third-party courier companies or circumstances beyond our reasonable control, including but not limited to:
Please fill out the form below and we will get back to you shortly.
Sending...

Reviews
There are no reviews yet.