Description
LED strips with 240 LED per meter. Can be made in Edison and Everlite LED on bulk requirement.
LEARC 2835 LED strip 240 LED 10 mm 24 watt per meter used with 12 volt 10A LED driver without driver green 5 meter B1200
LEARC 2835 LED strip 240 LED 10 mm 24 watt per meter used with 12 volt 10A LED driver without driver pink 5 meter B1204










| ORDER VALUE | DISCOUNT | COUPON CODE |
|---|---|---|
| Rs 10,000/- TO Rs 49,999/- | 5% | TLK5 |
| Rs 50,000/- TO Rs 74,999/- | 7.5% | TLK7.5 |
| Rs75,000/- TO Rs 99,999/- | 10% | TLK10 |
| Above Rs 1,00,000/- | 12% | TLK12/REQUEST QUOTE |
NOTE: Above schemes are available on a purchase of single order only. In case of multiple order within a time frame of 30 days, cashback will be remitted to your account.Â
₹1,354.00 Original price was: ₹1,354.00.₹677.00Current price is: ₹677.00. Inc. GST
![]()

200 in stock
LED strips with 240 LED per meter. Can be made in Edison and Everlite LED on bulk requirement.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Construction | Copper |
| Length(mm) | 5000 |
| Width(mm) | 10 |
| Height(mm) | 02 |
| Total Wattage (W) | 120W |
| Transformer Details | REQUIRE 12V 10A LED DRIVER |
| Lumens | 26 lumen per LED |
| CRI | >80 |
| Product Weight(kg) | 0.25 |
Welcome to The Light Kart. We are committed to processing and delivering your orders as efficiently as possible.
Please read our shipping policy carefully before placing an order.
Once the order is processed, our team will prepare it for dispatch. Orders are generally dispatched within 3 working days from the date processing begins, subject to product availability and order verification.
Estimated transit times exclude order processing and dispatch time (up to 3 working days).
| Region | Estimated Delivery Time |
|---|---|
| North India (Delhi, Haryana, Punjab, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Jammu & Kashmir, Chandigarh) | 4–10 Working Days |
| West India (Gujarat, Maharashtra, Goa, Dadra & Nagar Haveli, Daman & Diu) | 4–10 Working Days |
| Central India (Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand) | 4–10 Working Days |
| East India (West Bengal, Odisha, Bihar) | 4–10 Working Days |
| North-East India (Sikkim, Assam, Meghalaya, Arunachal Pradesh, Mizoram, Tripura, Nagaland, Manipur) | 4–10 Working Days |
| Andaman & Nicobar Islands | 7–10 Working Days |
| Lakshadweep | 7–10 Working Days |
Delivery timelines are indicative only and may vary depending on the delivery destination and courier network.
While we make every effort to ensure timely delivery, The Light Kart shall not be held liable or responsible for delays caused by third-party courier companies or circumstances beyond our reasonable control, including but not limited to:
Please fill out the form below and we will get back to you shortly.
Sending...

Reviews
There are no reviews yet.