Description
100W 4FT LED TUBE JUMBO LIGHT ALUMINIUM.
54 watt 4 feet LED tube office flat light aluminium GS1423
18 watt 4 feet LED tube T8 wallmount with motion sensor GS1425


















| ORDER VALUE | DISCOUNT | COUPON CODE |
|---|---|---|
| Rs 10,000/- TO Rs 49,999/- | 5% | TLK5 |
| Rs 50,000/- TO Rs 74,999/- | 7.5% | TLK7.5 |
| Rs75,000/- TO Rs 99,999/- | 10% | TLK10 |
| Above Rs 1,00,000/- | 12% | TLK12/REQUEST QUOTE |
NOTE: Above schemes are available on a purchase of single order only. In case of multiple order within a time frame of 30 days, cashback will be remitted to your account.Â
₹3,914.00 Original price was: ₹3,914.00.₹1,957.00Current price is: ₹1,957.00. Inc. GST
![]()

100W 4FT LED TUBE JUMBO LIGHT ALUMINIUM.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Construction | Aluminium |
| Total Wattage (W) | 100W |
| Transformer Details | high quality LED driver |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 6000K |
| Colour of light output | WARM (3000K), NEUTRAL (4000K), WHITE (6000K) |
| Product Weight(Kg) | 1 |
Welcome to The Light Kart. We are committed to processing and delivering your orders as efficiently as possible.
Please read our shipping policy carefully before placing an order.
Estimated transit times exclude order processing and dispatch time (up to 3 working days).
| Region | Estimated Delivery Time |
|---|---|
| North India (Delhi, Haryana, Punjab, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Jammu & Kashmir, Chandigarh) | 4–10 Working Days |
| West India (Gujarat, Maharashtra, Goa, Dadra & Nagar Haveli, Daman & Diu) | 4–10 Working Days |
| Central India (Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand) | 4–10 Working Days |
| East India (West Bengal, Odisha, Bihar) | 4–10 Working Days |
| North-East India (Sikkim, Assam, Meghalaya, Arunachal Pradesh, Mizoram, Tripura, Nagaland, Manipur) | 4–10 Working Days |
| Andaman & Nicobar Islands | 7–10 Working Days |
| Lakshadweep | 7–10 Working Days |
Delivery timelines are indicative only and may vary depending on the delivery destination and courier network.
While we make every effort to ensure timely delivery, The Light Kart shall not be held liable or responsible for delays caused by third-party courier companies or circumstances beyond our reasonable control, including but not limited to:
Please fill out the form below and we will get back to you shortly.
Sending...

Reviews
There are no reviews yet.